صفحه اصلی > درباره ما > پیشینه روابط و تاریخچه رایزنی 
چهارشنبه ٢١ آذر ١٣٩٧
پیوندهای ایران

حضرت رضا(عليه السلام) به اصحاب خود فرمود: بر شما باد به اسلحه پيامبران، گفته شد: اسلحه پيامبران چيست؟ فرمود: دعا.
پیشینه روابط و تاریخچه رایزنی

 

روابط ایران و استرالیا

 • در سال 1342 دو کشور درباره مبادله نماینده سیاسی با یکدیگر به توافق اصولی رسیدند.
 • در سال 1347 سفارت استرالیا در تهران تأسیس شد.
 • در سال 1349 سفیر ایران در اندونزی به عنوان سفیر اکرودیته در استرالیا تعیین گردید.
 • در سال 1351 سفارت ایران در کانبرا گشایش یافت.
 • در فاصله سال های 50 تا 54 فرماندار کل استرالیا دو بار به ایران سفر نمود.
 • در سال 1353 در پاسخ نماینده ایران به استرالیا رفت.
 • در سال 1355 کمیسیون مشترک وزیران دو کشور تأسیس و در همین سال اولین اجلاس آن در تهران برگزار شد.
 • در سال 1357 دومین کمیسیون مشترک در کانبرا برگزار شد.
 • در 27/11/1357 دولت استرالیا با انتشار بیانیه ای دولت موقت بازرگان را به رسمیت شناخت.

مواضع مثبت یا ممتنع استرالیا در دوره جنگ هشت ساله و حضور نماینده استرالیا در بررسی آثار شیمیایی جنگ تحمیلی و گزارش‌های مثبت آنان روابط بین دو کشور را بهبود ‌بخشید و بالاخره در سال 1363 اولین سفیر جمهوری اسلامی ایران در استرالیا به این کشور اعزام شد و فعالیت های جدیدی برای توسعه روابط آغاز شد. پس از پذیرش قطعنامه نیل بلوات وزیر تجارت خارجی استرالیا با سفر به ایران سومین نشست کمیسیون مشترک را برگزار کرد.

 • در سال 1371 وزیر خارجه وقت ایران به عنوان اولین وزیر خارجه کشورمان به استرالیا سفر کرد. چهارمین، پنجمین و ششمین کمیسیون مشترک بین دو کشور در سال 70 تا 74 به تناوب در ایران و استرالیا برگزار گردید.
 • در سال 1374 رئیس مجلس سنای استرالیا به عنوان عالی‌ترین مقام استرالیایی به ایران سفر کرد که توافق دو کشور برای تشکیل گروه دوستی بارلمانی و اعزام دانشجویان بورسیه ایرانی به استرالیا را در پی‌داشت.
 • در سال 1377 معاون نخست وزیر و رهبر حزب ملی استرالیا به تهران سفر کرد.
 • در سال 1379 وزیر خارجه استرالیا به ایران سفر کرد.
 • بین سال 76 تا 82 در مجموع 8 سفر در سطح وزیر از سوی استرالیا (وزرای تجارت، خارجه و مهاجرت) و 8 سفر در سطح وزیر از سوی ایران (خارجه، کشاورزی و صنعت و معدن و دبیر شورای عالی امنیت) انجام پذیرفت. هفتمین، هشتمین و نهمین اجلاس کمیسیون مشترک دو کشور، اعلام حمایت استرالیا از عضویت ایران در سازمان تجارت جهانی، تأسیس کرسی دائم زبان فارسی و مطالعات ایرانی، برگزاری چهار نوبت میزگرد روابط ایران و استرالیا و ... در این دوران اتفاق افتاد.
 • از سال 1382 به بعد روابط دو کشور تحت تأثیر تحولات داخلی دو کشور و مسائل بین‌المللی قرار گرفت. 

 

روابط فرهنگی و رسمی دوجانبه

از آنجا که استرالیا از ظرفیت‌های فرهنگی فراوانی در زمینه‌های علمی، آموزشی و پژوهشی برخورددار است همواره مورد توجه مسئولین آموزش عالی کشورمان بوده است. ارتباط مستمر آموزشی و فرهنگی میان دو کشور از طریق اعزام دانشجویان ایرانی به استرالیا جهت تکمیل دوره‌های تخصصی همچنان ادامه دارند. تاکنون بیش از هزار نفر از دانشجویان بورسیه ایرانی عمدتاً در مقطع دکترا از دانشگاه‌های این کشور فارغ‌التحصیل شده‌اند. در حال حاضر نیز بیش از صد دانشجوی ایرانی بورسیه در حال تکمیل دوره‌های تخصصی و تکمیلی خود در مراکز آموزشی این کشور هستند.

دانشجویان بسیاری نیز با پرونده تحصیلی در ایران و یا بدون پرونده در حال تحصیل در دوره‌های کارشناسی، ارشد و دکترا  هستند.

در سال 1378 یادداشت تفاهم همکاری علمی و آموزشی میان دانشگاه تهران و دانشگاه ملی استرالیا به امضاء رسید. یادداشت تفاهمی در زمینه توسعه همکاری های توریستی بین سازمان ایرانگردی و جهانگردی و شرکت سگریک اینترنشنالsagric) international ) در سال 1999 به امضای دو طرف رسید و هدف از آن برنامه ریزی جهت جذب و اعزام نزدیک به 10 هزار نفر جهانگرد به استرالیایی طی دو سال 2000تا 2001 به ایران بود که هیچگاه تحقق نیافت.

موافقنامه فرهنگی 1353 مبنای همکاری دو کشور و زمینه ساز امضای یادداشت های فوق بوده است. بر همین اساس در دهه گذشته ایران به طور پراکنده در برنامه های فرهنگی مختلفی در استرالیا شرکت داشته است. اما آخرین اقدام از سوی ایران در این حوزه ایجاد رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در استرالیا بود که در تاریخ 4/7/91 با اعزام رایزن فرهنگی انجام پذیرفت.

 

 

 

تقویم
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 1250
 بازدید امروز : 40
 کل بازدید : 73417
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 1.0000
ساعت