صفحه اصلی > آشنایی با استرالیا > شهر کانبرا > اماکن فرهنگی 
چهارشنبه ٢١ آذر ١٣٩٧
پیوندهای ایران

حضرت رضا(عليه السلام) به اصحاب خود فرمود: بر شما باد به اسلحه پيامبران، گفته شد: اسلحه پيامبران چيست؟ فرمود: دعا.
اماکن فرهنگی

گالری ملی استرالیا

این گالری در سال 1967 میلادی توسط دولت استرالیا تأسیس شده و محل نمایش آثار هنری است. در حال حاضر حدود 120 هزار اثر هنری در آن وجود دارد. این گالری در تمام ایام هفته باز و استفاده از آن بصورت رایگان برای عموم آزاد است. در بعضی مواقع سال نمایشگاه های خاص هنری در این گالری برگزار می شود که مردم برای بازدید از آنها باید ورودیه پرداخت کنند.

 

 

گالری ملی عکس استرالیا

این گالری در سال 1998 میلادی تأسیس شد. مکان آن از سال 1998 تا 2008 میلادی در محل ساختمان قدیمی مجلس ملی استرالیا بود و در سال 2008 به مکان کنونی در خیابان کینگ ادوارد منتقل شد. در این موزه تصاویر افرادی که نقش برجسته ای در تاریخ استرالیا در زمینه های مختلف داشته اند به نمایش درآمده است.

 

 

کتابخانه ملی استرالیا

این کتابخانه ابتدا در سال 1901 میلادی تحت عنوان کتابخانه مجلس در محل مجلس ملی استرالیا تأسیس شد و در سال 1907 توسعه یافت و در سال 1968 به محل کنونی خود در خیابان کامن ولث منتقل شد. در این کتابخانه بیش از 10 میلیون کتاب و جزوات بصورت فیزیکی یا الکترونیکی موجود است. این کتابخانه به عنوان مهمترین محل نگهداری منابع تحقیق در استرالیا محسوب می شود.

 

 

مرکز علوم و تکنولوژی

 این مرکز موسوم به کوستکان می باشد و در سال 1988 میلادی افتتاح شده و در آن بیش از 200 اثر دیدنی علمی و تکنولوژیکی نمایش داده شده است. بازدید از این مراکز به ویژه برای کودکان جذابیت دارد.

 

 

نمایشگاه فضایی کانبرا

در این نمایشگاه که در مرکز ارتباطات فضایی استرالیا (واقع در شهر کانبرا) قرار دارد، آثاری از فعالیت های فضانوردان و اکتشافات و عکس های فضایی به نمایش درآمده است. در جهان سه مرکز اصلی ارتباطات ماهواره ای وجود دارد که در کشورهای آمریکا (کالیفرنیا)، اسپانیا (مادرید) و در استرالیا (کانبرا) قرار دارند. در این مراکز اطلاعات ماهواره ها دریافت و تجزیه و تحلیل شده و گزارشات تهیه شده به کشورهای دیگر فروخته می شود.

 

 

آکادمی علوم استرالیا

این آکادمی در سال 1954 میلادی تأسیس شده و وظایف زیر را بر عهده دارد:

o       تعیین مباحث علمی که تاکنون انجام نشده است.

o       آموزش و افزایش آگاهی های عمومی

o       تعیین سیاست های علمی

توسعه روابط علمی بین المللی

 

 

آرشیو فیلم و صدا

این آرشیو در سال 1984 میلادی تأسیس شده و وظیفه توسعه، نگهداری و آسان سازی دسترسی به منابع فیلم و صدا را به عهده دارد. در این آرشیو منابعی مربوط به اواخر قرن نوزدهم تاکنون نگهداری می شود.

 

 

اُرگ ملی استرالیا

این ارگ به ارتفاع 50 متر، هدیه دولت انگلیس به استرالیا به مناسبت پنجاهمین سالگرد افتتاح کانبرا به عنوان پایتخت ملی می باشد و ملکه الیزابت دوم شخصاً آن را درسال 1970 افتتاح نمود.

 

 

یادبود کاپیتان کوک

این یادگار به صورت فواره ای در دریاچه برلی گریفین در مرکز شهر کانبرا قرار دارد. ارتفاع فواره هنگامی که روشن است حداقل 110 متر است که در برخی مناسبت ها امکان افزایش ارتفاع و حتی نورافشانی آن با رنگ های مختلف وجود دارد. این فواره همه روزه از ساعت 10 تا 11:45 صبح و 2 تا 3:45 عصر کار می کند. در تابستان ها علاوه بر ساعات یاد شده از ساعت 7 تا 9 بعداز ظهر نیز روشن است. در صورت وزش باد سنگین که باعث ریزش آب فواره بر سطح پل کنار آن می شود و همچنین پس از پایین رفتن سطح آب دریاچه به دلیل خشکی هوا، این فواره بصورت اتوماتیک خاموش می شود. این فواره در 25 آوریل سال1970 میلادی توسط ملکه الیزابت دوم ملکه انگلستان افتتاح گردید.

 

 

برج مخابراتی تلسترا

با ارتفاع 2/195 که شاخصه شهر کانبرا محسوب می شود و در سال 1980 میلادی توسط نخست وزیر وقت استرالیا آقای مایکل فریزر افتتاح شده است.

 

 

از مراکز دیگر فرهنگی و دیدنی در شهر کانبرا می توان به مراکز زیر اشاره کرد:

مجلس ملی استرالیا

 

 

دادگاه عالی استرالیا

 

 

مرکز ضرب سکه سلطنتی استرالیا

بازدید از این سه مرکز همه روزه و بصورت رایگان برای عموم آزاد است.

 

تقویم
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 819
 بازدید امروز : 87
 کل بازدید : 73464
 بازدیدکنندگان آنلاين : 3
 زمان بازدید : 1.1406
ساعت