صفحه اصلی > آشنایی با استرالیا > شهر کانبرا > موزه ها 
يکشنبه ٣٠ دی ١٣٩٧
پیوندهای ایران

حضرت رضا(عليه السلام) به اصحاب خود فرمود: بر شما باد به اسلحه پيامبران، گفته شد: اسلحه پيامبران چيست؟ فرمود: دعا.
موزه ها

موزه ملی استرالیا

این موزه بر اساس مصوبه مجلس در سال 1980 میلادی تأسیس شد ولی تا سال 2001 مکان فیزیکی نداشت. در سال 1997 میلادی مکان سابق بیمارستان سلطنتی کانبرا برای احداث موزه ملی استرالیا در نظر گرفته شد و از این سال کار ساخت آن آغاز گردید. این موزه در ماه مارس 2001 میلادی برای استفاده عموم آغاز بکار کرد. در این موزه آثار تاریخی شامل 50 هزار سال تاریخ مردم بومی استرالیا و وقایع مهمی که موجب جابجایی انسان ها در این سرزمین گردیده و موجب شکل گیری شهرها و کشور استرالیا شده، به نمایش درآمده است. بازدید از این موزه به صورت رایگان برای عموم آزاد است. این موزه در هفت روز هفته فعالیت دارد. در 29 دسامبر سال 2006 میلادی بارش سنگین تگرگ باعث تخریب سقف و آبگرفتگی در این موزه شد. این موزه برای مدتی تعطیل و پس از بازسازی که حدود نیم میلیون دلار هزینه دربرداشت، بازگشایی شد.

 

 

موزه جنگ استرالیا

این موزه در سال 1941 میلادی افتتاح شده و محلی برای یادبود تمام کسانی است که طی جنگ هایی که استرالیا در آن شرکت داشته، جان خود را از دست داده اند. از مهمترین جنگ هایی که استرالیا در آن شرکت داشته میتوان به جنگ جهانی اول اشاره کرد. طی این جنگ نیروهای استرالیایی که با متفقین همکاری داشتند در جنگ برعلیه عثمانی و در منطقه ای به نام گالیپولی (واقع در ترکیه فعلی) حدود 8 هزار نفر از نیروهای خود را از دست دادند. موزه جنگ همچنین موزه ارتش استرالیاست که در آن سلاح ها و تجهیزات استفاده شده در جنگ های مختلف به نمایش درآمده است. این موزه درتمام ایام هفته باز و استفاده از آن بصورت رایگان برای عموم آزاد است. به منظور بزرگداشت خاطره افرادی که در جنگ گالیپولی شرکت داشته و کشته شده اند هرساله در روز 25 آوریل که در استرالیا روز انزک نامیده می شود، مراسمی در موزه جنگ برگزار می شود. این روز در استرالیا تعطیل رسمی است.

 

 

موزه ملی دایناسور

این موزه در سال 1993 میلادی تأسیس شده و آثاری از دایناسورها در آن نگهداری می شود. برگزاری برنامه های تفریحی و آموزشی به ویژه برای دانش آموزان از جمله فعالیت های این موزه است.

 

 

موزه و گالری کانبرا

گالری در سال 1998 و موزه در سال 2001 میلادی افتتاح شده اند. آثار هنری مربوط به کانبرا و بقایای بعضی وقایع مهم در شهر کانبرا از جمله آتش سوزی وسیع شهر کانبرا در ژانویه 2003میلادی در این موزه به نمایش درآمده است.

 

 

موزه گالری لانیون

از منازل قدیمی در جنوب شهر کانبرا است که در دهه 1850 میلادی ساخته شده و اکنون پس از بازسازی به عنوان موزه گالری از آن استفاده می شود. این موزه روزهای دوشنبه تعطیل بوده و در روزهای دیگر یکشنبه ها 9 صبح تا 4 بعدازظهر، پنجشنبه و جمعه و شنبه از ساعت 10 صبح تا 4 بعدازظهر و 5/6 بعدازظهر تا 10 شب برای استفاده عموم باز است.

 

موزه گالری تاگرانونگ

از منازل قدیمی شهر کانبرا است که در محله ریچاردسون قرار دارد و در دهه 1830 میلادی ساخته شده است و اکنون به عنوان موزه و رستوران و محل برگزاری مراسم استفاده می شود. بازدید از این موزه با تعیین وقت قبلی و به صورت رایگان برای عموم آزاد است.

علاوه بر منازل قدیمی که در بالا به آنها اشاره شد، کلبه های قدیمی موگاموگا، بلاندوس و کالتورپس که در دهه های 1830 تا 1850 میلادی در کانبرا ساخته شده اند،  اکنون از آثار تاریخی این شهر محسوب می شوند. از دیگر مراکز فرهنگی و دیدنی شهر کانبرا می توان به مدرسه موسیقی دانشگاه ملی استرالیا و آلبرت هال اشاره کرد.

تقویم
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 876
 بازدید امروز : 3
 کل بازدید : 74786
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 1.5781
ساعت